ORBITKA.COM – Photo-Travel Blog

foto-relacje ze świata i okolic

Jak świętują Halloween w USA


Halloween w Monroe (CT) - USA - 2015-10-31

Halloween w Monroe (CT) – USA – 2015-10-31

Święto Halloween zdążyło się już w Polsce całkiem dobrze zadomowić i przestało być nowością, choć wersja polska jest wciąż jeszcze młoda i rozwojowa. Dla Amerykanów święto Halloween to ważne wydarzenie: pod względem popularności drugie po Bożym Narodzeniu, mimo że nawet nie jest oficjalnym świętem w kalendarzu, a zwykłym dniem roboczym. Wszechobecność tego zjawiska trudno sobie wyobrazić z doniesień mediowych, trzeba tu być i samemu poczuć moc. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Wymyślne kostiumy, wypracowane dekoracje domów i ogrodów i zaangażowanie wszystkich pokoleń od maluchów do seniorów budzą podziw. To nie tylko wydrążone dynie, ale cały wielki teatr. Duchy, szkielety, czaszki, wisielce, węże, pająki, wiedźmy w towarzystwie czarnych kotów i wszystko, co zwykle się pojawia w horrorach, zalewają urocze ogródki, a domy pełne „koszmarnych gadżetów” otwierają swoje podwoje dla odwiedzających.

Halloween jest obchodzone 31 października, ale dekoracje pojawiają się w ogrodach już miesiąc, a czasem i dwa przed tą datą. Tradycyjnie w Halloween dzieci w kostiumach chodzą od domu do domu mówiąc: „trick-or-treat” (cukierek albo psikus). Wtedy gospodarze częstują małych gości słodyczami, ci odchodzą nękać kolejnych, a za chwilę pojawiają się następni psotnicy. Oczywiście maluchy są pod nadzorem dorosłych, więc wychodzi na to, że wszyscy odwiedzają wszystkich, podziwiając nawzajem swoje dekoracje i przebrania.

Niektóre dekoracje potrafią być bardzo kontrowersyjne, przekraczając niepisane granice dobrego smaku, jak choćby tegoroczny, głośny w mediach przypadek pewnej rodziny z New Jersey, która swoją drastyczną dekoracją w ogrodzie nawiązała do wydarzeń związanych z terrorem państwa islamskiego ISIS, czym nie tylko zbulwersowała lokalną społeczność, ale też szerokim echem przewinęła się przez światowe media (patrz TUTAJ, ale uwaga, tylko dla ludzi o mocnych nerwach).

Parady, zabawy kostiumowe, festyny i wszechobecna wesołość nijak się mają do tematyki śmierci i duchów w naszym polskim rozumieniu, ale co kraj to obyczaj. Dla Amerykanów to ważne święto i celebrują je z właściwym sobie rozmachem i upodobaniem. Zresztą sami zobaczcie na zdjęciach poniżej.

GALERIA

  • PL: Kliknij na miniatury, żeby otworzyć pokaz slajdów, prawy przycisk otwiera poszczególne zdjęcia.
  • ENG: Click on the preview to open the slideshow, right click to open individual images.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: