ORBITKA.COM – Photo-Travel Blog

foto-relacje ze świata i okolic

Waluta i zakupy na Kubie


Na Kubie obowiązują równolegle dwie waluty:

CUC – „peso convertible”: tzw. peso wymienialne, to waluta głównie dla turystów i zamożniejszych Kubańczyków, za którą można kupić większość rzeczy i usług. To coś w rodzaju naszych bonów do Pewexu z dawnych czasów.

CUP – „moneda nacional”: czyli pieniądze lokalne, w których płacone są pensje na Kubie. Za nie można kupować w sklepach z podstawowymi artykułami oraz w wielu punktach podręcznej gastronomii dla Kubańczyków. Często tam kupowaliśmy, ale jakość i smak pozostawiają wiele do życzenia (np. pizza z „szynką”, którą udawała paskudna w smaku mortadela). Warto wszystkiego popróbować, żeby mieć własną opinię, a ceny w CUP są tak niskie, że spokojnie można eksperymentować, choć cudów nie ma się co spodziewać.

Przelicznik w zaokrągleniu:

1 EUR = 1 CUC = 25 CUP

 

Banknot 10 CUC - kubańskie peso wymienialne

Banknot 10 CUC – kubańskie peso wymienialne

Banknoty 10 i 20 CUP - kubańskie peso lokalne (moneda nacional)

Banknoty 10 i 20 CUP – kubańskie peso lokalne (moneda nacional)

Kurs wymiany CUC w Santiago de Cuba - 07.03.2015

Kurs wymiany CUC w Santiago de Cuba – 07.03.2015

Gdzie wymienić: Euro lub dolary na CUC wymienia się w lepszych hotelach (choć niektóre zastrzegają sobie wymianę tylko dla gości hotelu), a także w kantorach – punktach wymiany („cambio”). Widziałam też „cambio” na bazarze z pamiątkami, ale bałam się skorzystać z jego usług ze względu na fałszywe banknoty, których nie potrafiłabym rozróżnić (widziałam, jak sprzedawcy oglądają banknoty – ilość fałszywek pewnie jest spora, skoro tak sprawdzają).

Przy wymianie USD pobierany jest dodatkowo 10% podatek od „wrogiej waluty”.

Gdy wymieniałam euro na CUC w kantorze, to tam również mogłam wymienić CUC na CUP. Trzeba pamiętać, żeby nie wymieniać zbyt wiele CUP, bo potem zostaje nadwyżka, z którą nie ma co zrobić (nie wolno wywozić z kraju). Punkty, w których można płacic w CUP są niemal puste, a dostępny asortyment nieciekawy. Ja wymieniłam za dużo, za 20 CUC dostałam 480 CUP, z których większość została mi do końca wyjazdu.

Po co nam CUP: Przy przemieszczaniu się poza dużymi miastami warto mieć przy sobie trochę CUP na drobne ruchy, jak toaleta, zwykłe bary czy przejazdy lokalne. Można tak sporo zaoszczędzić. W miastach niestety wolą brać w CUC, nawet babcia klozetowa w barze raz odmówiła waluty lokalnej, mówiąc że bierze tylko w „wymienialnej”.

W ciężarówkach miejskich (do przewozu osób) na Kubie przejazd kosztuje najczęściej 0,20 CUP

W ciężarówkach miejskich (do przewozu osób) na Kubie przejazd kosztuje najczęściej 0,20 CUP

Ciekawostka: bilety w miejskich autobusach czy ciężarówkach do przewozu osób po mieście kosztują 0,20 lub 0,40 CUP za osobę. Reszty nikt nie wydaje, wrzuca się pieniądze do puszki obok kierowcy. Rzadko w tych środkach transportu widziani są turyści, dlatego ceny są iście lokalne (choć zwykle pytałyśmy ludzi na przystanku, jaka jest cena, to nigdy nie przekroczyła magicznego progu 1 CUP za nas obie).

Tani bilet to też jest rzecz względna, bo pierwsza ciężarówka, którą wypróbowałyśmy w Santiago, kosztowała Agę drogo: ukradziono jej z torby nową komórkę, gdy na wybojach i zakrętach trzeba się było mocno trzymać.

W autobusach miejskich na Kubie przejazd kosztuje 0,20 lub 0,40 CUP, zależnie od trasy

W autobusach miejskich na Kubie przejazd kosztuje 0,20 lub 0,40 CUP, zależnie od trasy

Karty kredytowe banków amerykańskich nie działają (miałam citibank, więc nawet nie próbowałam). Niestety nie zadziałała też karta alior, która miała działać na 100% i zdane byłyśmy tylko na gotówkę.

Kradzieże są dość częste: Odzwyczaiłam się już od wyjazdów z gotówką i to było dla mnie dość stresujące, ale się udało. Pomogły wszyte tu i tam kieszenie w odzieży i chowanie gotówki w kilku różnych miejscach dla bezpieczeństwa.W Santiago spotkałyśmy jednego z naszych współpasażerów z samolotu, któremu bankomat nie wydał pieniędzy (i chyba karty też nie oddał), za to kolejny użytkownik sczyścił mu z karty ok. 1000 EUR (ciekawe, jak to się ma do limitów transakcji w tych bankomatach, które często są niższe od dziennych limitów ustawionych przez użytkownika, no ale widocznie się dało).

Nas okradziono z gotówki w mieszkaniu w Baracoa, pieniądze ukradł nam właściciel mieszkania: w dwie minuty naszej nieobecności wszedł do zamkniętego pokoju i zabrał z torebek część gotówki CUC i CUP, ale trochę zostawił, licząc że nie zauważymy. Fuksem z pomocą policji pieniądze odzyskałyśmy, ale straconego czasu i emocji nikt nie zwróci.

W podróżach zawsze trzeba mieć oczy dookoła głowy, a na Kubie zwłaszcza. To co jest na Kubie dobre, to że nie ma otwartego brutalnego bandytyzmu i ludzie są z reguły przyjaźni i pomocni (choć chętnie zarobią na naszej niewiedzy). Jednak pamiętajmy, że wszelkie okazje dla licznych złodziei, którym nie zapobiegniemy, będą wykorzystane z nawiązką.

—-

Warszawa, wtorek 24.03.2015 – 18:50

— > Jeśli Ci się przydało, oceń proszę gwiazdkami pod nagłówkiem

 

 

3 comments on “Waluta i zakupy na Kubie

 1. pawkolata
  3 Lip 2015

  Co za „oszustwo” z tą walutą! Super, że trafiłem na tego bloga, kupię na Kubie dwa razy więcej! Dziękuję!
  Pozdrawiam i zapraszam też do odwiedzenia mojego bloga 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Dobry Tata
  19 List 2015

  Hej,

  Przeczytałem, dużo się dowiedziałem, ale mam jedno pytanie: czy te kubańskie pieniądze (Convertible Peso) da się zakupić w Polsce? Czy jest to absolutnie nie do zrobienia? I dobrze zrozumiałem że lepiej wymieniać EUR niż dolary? (przez tą „wrogość”)?

  Polubienie

  • orbitka
   19 List 2015

   Waluty kubanskiej oficjalnie nie wolno wywozic, więc raczej jej się nie kupi.

   Przy wymianie USD doliczają podatek 10%, co przy wysokim kursie dolara go mocno podraża w stosunku do euro, więc sie niezbyt opłaca. Co do kursów walut, to jest tam zdjęcie tablicy z kursami z marca, które oczywiście już są nieaktualne, ale tablica pokazuje kubanską logikę.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 24 Mar 2015 by in AMERYKA PN i ŚR, ciekawostki, Cuba, Havana, Info, RÓŻNE and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: