ORBITKA.COM – Photo-Travel Blog

foto-relacje ze świata i okolic

Chiny – Mongolia 1991 – DZIENNIK Z PODRÓŻY (część 3)


Dziennik z podróży - część 3

Dziennik z podróży – część 3

W części 3:

  • Klasztor-muzeum;
  • Goście, kolacja i pogotowie psychiatryczne;
  • Wystawa karykatury, francuski reżyser i deszcz.

Poprzedni odcinek –> część 2.

Piątek 2 sierpnia 1991

(Ułan Bator – Mongolia)

Klasztor-muzeum - Mongolia - Ulaanbaatar 1991

Klasztor-muzeum – Mongolia – Ulaanbaatar 1991

Umówiłyśmy się z Horhe o 12:00, aby razem iść fotografować klasztor. Z ogromnym wysiłkiem wstałyśmy o 11:00, ale i tak spóźniłyśmy się i już go nie zastałyśmy. O 13:00 spotkałyśmy się z Enchie pod klasztorem i zaczęło się. Aparaty aż się zagrzały, tu daszek, tu posążek, tu tablica, smok, maska, itd. itd. Wewnątrz świątyń nie wolno robić zdjęć, ale gdy nikogo nie było w pobliżu to spod kapelusza też jest kilka ujęć. Aby uwiecznić posągi Buddy musiałyśmy w jednej ze świątyń zapłacić 50 tugruk. Na zakończenie udało mi się całkiem niedrogo kupić miniaturową maskę. Enchie znów pobiegł walczyć o paszport (ten skradziony nie znalazł się), a my do hotelu.

Plac centralny - Ulaanbaatar - Mongolia - 1991

Plac centralny – Ulaanbaatar – Mongolia – 1991

Horhe zostawił gdzieś kluczyk od walizki i kartę kredytową i musiał wrócić do biura, żeby zobaczyć czy jej tam nie zostawił, a my chciałyśmy iść coś zjeść, mieliśmy się spotkać około 17:00 w hotelu. Niestety obeszłyśmy kawał miasta w poszukiwaniu otwartej restauracji (w hotelowej była przerwa do 17:00), lecz zmęczone i głodne wróciłyśmy do punktu wyjścia i dopiero o 17:00 mogłyśmy zjeść coś konkretnego. Horhe się spóźniał, więc zdążyłyśmy wypić jeszcze kawę i zjeść po dwa pyszne tortowe ciasteczka. Zjawił się przy drugim. Ponieważ było już po 18:00, zadzwoniłam do Enchie czy już wrócił (miał dziś przyjść z wizytą jego brat z żoną i dziećmi). Ma jeszcze parę spraw do załatwienia i mamy wrócić ok. 21:00.

Moja karykatura w wykonaniu znanego artysty - Ulaanbaatar - Mongolia - 1991

Moja karykatura w wykonaniu znanego artysty – Ulaanbaatar – Mongolia – 1991

Decydujemy się na wycieczkę taksówką za miasto, ale gdy jeszcze robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na placu Suche Bator (plac centralny) spotkaliśmy karykaturzystę, który rysował Amerykanina poprzedniego dnia. Wróciliśmy więc do hotelu, gdzie pokazał nam wykończony już obrazek w powiększeniu: Horhe jako Czyngiz Chan na koniu. W ciągu paru minut narysował też i nasze karykatury, a potem musiałyśmy już wracać do domu, bo dochodziła dziewiąta.

Wieczorem przyszli goście: brat z rodziną. Posiedzieliśmy trochę, zjedliśmy kolację w stylu mongolskim, pobawiłyśmy się z dziećmi. Mają wspaniałych dwóch synów: jeden ma 3 lata, drugi 6 i pół. Tyksze (bratowa Enchie), aby dojechać wieczorem do domu, wezwała pogotowie psychiatryczne (sama jest lekarzem-psychiatrą, ordynator oddziału). Niestety była jakaś nowa zmiana i nie skojarzyli, że chodzi o odwiezienie, zamiast o północy przyjechali za pół godziny i posiedzenie znacznie się skróciło.

Przyjechało pogotowie psychiatryczne :) - Ulaanbaatar - Mongolia - 1991

Przyjechało pogotowie psychiatryczne 🙂 – Ulaanbaatar – Mongolia – 1991

Sobota 3 sierpnia 1991

(Ułan Bator – Mongolia)

Na wystawie karykatury - Ulaanbaatar - Mongolia - 1991

Na wystawie karykatury – Ulaanbaatar – Mongolia – 1991

Tyksze ma dziś wolny dzień i obiecała pooprowadzać nas po mieście. Przyszła po nas o 11:00 i wkrótce rozpoczęła się wędrówka. Pierwszym punktem była wystawa karykatury spotkanego przez nas wczoraj artysty. Gdy wczoraj opowiadałyśmy o nim, stwierdziła, że go bardzo dobrze zna, był jej sąsiadem. Po obejrzeniu jego prac wstąpiłyśmy do muzeum.

Szukając czegoś do picia znów dotarłyśmy do hotelu. Ten hotel tyle razy przewija się w mojej opowieści, jakbym w nim mieszkała. Wiąże się to z jego usytuowaniem w centrum miasta, poza tym jest w nim chłód, którego na darmo szukać na rozpalonych słońcem ulicach.

Zmumifikowana ludzka głowa - Muzeum - Ulaanbaatar - Mongolia - 1991

Zmumifikowana ludzka głowa – Muzeum – Ulaanbaatar – Mongolia – 1991

Kupiłyśmy napoje i jak zwykle spotkałyśmy Amerykanina. Tego człowieka jest wszędzie pełno. Gdzie się nie pójdzie, zawsze można się na niego natknąć. Zapoznali się z Tyksze, a on nas z francuskim reżyserem, który wraz z ekipą kręcił tu w lipcu 1991 film o Czyngiz Chanie (3000 statystów).

Potem było polowanie w sklepach z pamiątkami na obrazki na szkle, a następnie obiad w hotelu, w czasie którego zaczął padać pierwszy deszcz od naszego przyjazdu. Szybko się skończył, ale oczyścił powietrze. Wtedy zaliczyłyśmy drugą stolicę na bosaka (po Moskwie).

Wbrew persfazjom uroczej opiekunki niesforne europejki nie chcą założyć butów - Ulaanbaatar - Mongolia - 1991

Wbrew persfazjom uroczej opiekunki niesforne europejki nie chcą założyć butów – Ulaanbaatar – Mongolia – 1991

Tyksze była zbulwersowana naszymi wybrykami, chciała żebyśmy założyły buty, bo się przeziębimy, bo Enchie będzie się denerwował. Nie usłuchałyśmy jej mówiąc, że Enchie wie, że nie ma nic do gadania. Zatrzymała więc taksówkę i nie wypadało nam nie wsiąść, choć do domu było niedaleko i tak przyjemnie chłodno, po raz pierwszy od naszego przyjazdu, bo temperatura utrzymuje się na poziomie 30 stopni i więcej.

W domu prysznic, potem ze dwie godziny moczyłyśmy nogi w wannie i uzupełniałyśmy zaległości w naszych dziennikach, pocierając pięty znalezioną kiedyś w kuchni osełką. Po zakończeniu przeniosłyśmy się z pisaniem do pokoju, ja na łóżko, a Madzia na fotel. Z tego łóżka już nie zeszłam, zasnęłam i potem pamiętam już tylko ranek następnego dnia.

Kiedy my chlapałyśmy się w łazience, Enchie z bratową poszli do Lamy dowiedzieć się, dlaczego mu się tak nie wiedzie.

 C.D.N. w następnej części

Galeria:

  • PL: Kliknij na miniatury, żeby otworzyć pokaz slajdów, prawy przycisk otwiera poszczególne zdjęcia.
  • ENG: Click on the preview to open the slideshow, right click to open individual images.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: